Czy wiesz, że…
Tkaniny, to wbrew pozorom bardzo ciekawy temat :)
Podzielimy się z Wami kilkoma ciekawostkami, ale nie tylko.
Jeśli macie jakieś pytania, albo potrzebujecie rady co do wyboru tkanin i ich rodzaju (velvet, szenil, żakard, ekoskóra, drukowanki itp.) – piszcie.
Postaramy się podzielić naszym doświadczeniem.
Zapraszamy do dyskusji!
Z czego jest zrobiony dolar (USD)? Z papieru? Nie do końca…
– Banknoty amerykańskie drukowane są na papierze składającym się z około 75 % bawełny i 25 % lnu. To najtrwalsze banknoty na świecie.
Stare dobre są: skrzypce, wino i…
Len jest prawdopodobnie najstarszą tkaniną na świecie. Jego historia zaczęła się w Syrii około 7500 lat przed Chrystusem. Później, rozprzestrzenił się na teren Egiptu, gdzie był powszechnie stosowany począwszy od mumifikacji, a na sandałach skończywszy.
Czerwony dywan i autostrada….
Na 1 km autostrady wykorzystuje się ok. 30 km geotekstyliów, które zdecydowanie podnoszą jakość budowli, a zmniejszają koszty budowy drogi. W budownictwie np. tradycyjny żelbet zbrojeniowy zastępuje się dużo trwalszym i lepszym tekstilbetonem.
Napięcie rośnie…
Amerykańscy naukowcy stworzyli odzież, która wytwarza napięcie i którą można wykorzystać np. do zasilania urządzeń codziennego użytku, takich jak np. telefon komórkowy. Do produkcji tego rodzaju ubrań wykorzystuje się specjalny materiał powstały z odpowiednio spreparowanych włókien tekstylnianych, pokrytych nanodrutami z tlenku cynku.
Tkanina na kanapie, która ładuje baterie… Niestety tkanina ta nie jest wodoodporna, a działanie tego materiału polega na przetwarzaniu ruchu noszącego go osoby na prąd elektryczny. Według naukowców metr kwadratowy tego materiału może wytworzyć moc o wielkości 80 miliwatów.
Moher… coś wam to mówi? :)
Istnieją dwie rasy kóz, z których włosia pozyskuje się moher -Koza angorska i Koza radziecka wełnista. Największą cechą charakterystyczną tych kóz, jest ich bardzo delikatne, kędzierzawe okrycie włosów (tzw. moher). Powstała z włosia kóz tkanina jest trwała , niepalna, bardzo elastyczna, odporna na gniecenie i rozciąganie.
Kaszmir i… znowu kozy :)
Włókna futra kozy są w rzeczywistości włosami, jest to charakterystyczna cecha odróżniająca je od owczej wełny (włosy mają wydrążony rdzeń – wełna nie). Kaszmir produkowany jest w Nepalu i Kaszmirze (region w Indiach) od tysięcy lat.
Żakard…
a dokładnie adamaszek. Należy do rodziny tkanin żakardowych. Najczęściej jest to materiał jedwabny (a także lniany), dwustronny. Znany od Średniowiecza adamaszek pochodzi z Chin, ale nazwę otrzymał od miasta Damaszek w Syrii, gdzie był wytwarzany od VII–XI wieku. Adamaszki lniane wyrabiano w wieku XVI i XVII we Flandrii i Holandii, a w XVIII wieku także w Saksonii i na Śląsku. Adamaszek jedwabny był używany do szycia kosztownych ubiorów czy szat liturgicznych, a także do pokrywania mebli i ścian. Z adamaszków lnianych szyto bieliznę stołową i pościelową.
Prawdziwa skóra ekologiczna jest tylko jedna i nazywa się…
moleskin. Jest stuprocentową tkaniną bawełnianą, która imituje skórę. Ma splot atłasowy, jest gruba i mocna, ale miękka i przyjemna w dotyku. Dzięki swojej strukturze jest podobna do aksamitu. Jej istotną cechą jest to, że jest trudno przemakalna. Moleskin występuje w wersji cieńszej i grubszej. Pierwsza (zwana skórą angielską) jest używana do wyrobu odzieży. Grubszy moleskin (tzw. skóra niemiecka) służy do produkcji obić samochodowych. Tkanina ta występuje także jako płótno introligatorskie.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!